
Disse ordene sa Torleik Svelle da han nylig delte ut 4H-plaketten til 17 plakettmottakere i 4H Oppland. Han la vekt på hva 4H betyr som organisasjon for å utvikle et menneske. Ikke bare tenk på hva dere har lært, men hva dere kan!
Tiden i dag snakkes det mye om oppmerksomhet, tenk heller på hva dere står i. Plaketten har vist utholdenhet, evnen til å stå i en organisasjon over lengre tid. Dere er med på å bygge lokalsamfunn, bry dere om bygda der dere bor og bryr dere om andre. Dere er forbilder for alle dere har møtt.
4H har betydd mye for Torleik. Sitt første møte med 4H hadde han i 2008 da det var styrevervskurs i Saksumdal og klubben var vertskap. Det var en spent 10-åring som møtte opp på kurs, vil jeg få noen nye venner? Og venner har han fått, mange av disse har han fortsatt god kontakt med. I 4H får du venner for livet er et slagord, det passer godt inn i Torleik sin fortelling fra hans tid som en aktiv 4H-er der han lærte om demokrati. En kunnskap han har tatt med seg videre som leder av Senterungdommen, kommune- og fylkespolitiker og inntil nylig politisk rådgiver for Justisministeren.
I 4H lærer en om demokratiske spilleregler, dere har en rekkefølge på hvordan ting skal gjøres. Med denne kunnskapen har dere stor makt.
Dere har lært lederskap. «en leder får ting til å skje og løfter ting rundt dere». Mange snakker om hva de har lært, men jeg ber dere om å heller snakke om hva dere kan. Sett 4H-plaketten på CV’n og dere vil bli prioritert blant annet på grunn av utholdenhet, kan å bruke hendene til å skape, hjerte til løfte alle rundt dere, hode til å tenke og en god helse gjennom aktivitet.
Anja Heggom, Slidre 4H i Vestre Slidre
Anja var en av 17 plakettmottakere som fullførte 4H-løpet i 2024. Hun fortalte om sin vei til plaketten.
Jeg er en stolt plakettmottakere som står her i dag. Jeg vil spesielt takke foreldre, klubbrådgivere og andre som har hjulpet meg på veien hit.
Jeg har nådd mange høydepunkter via prosjektjobbing i 4H. Har hatt prosjekter som har utfordra meg da jeg har fått prøve forskjellige ting som jeg kanskje aldri hadde trodd jeg skulle gjøre. Enten det har vært å stelle med dyr, gått turer der turen til Galdhøpiggen var et høydepunkt. Jeg har prøvd ulike kunst og håndverk, fått utvikle nye ferdigheter gjennom å ha fått prøve, feile, lære og vokse.
Fellesskapet og vennskapet i 4H har vært viktig for meg og betydd mye. Vi har ikke bare lært i lag, men også delt erfaringene med hverandre. Vi har hjulpet hverandre og støttet hverandre i alle utfordringene vi har møtt. Når det har butta litt imot har møter og samtaler med andre løfta meg opp. Små øyeblikk, latter, de gode samtalene, opplevelsene, minnene og fellesskapet har betydd mye. Alt har vært med på å forme meg og jeg er utrolig takknemlig for at jeg har fått være en del av 4H.
Derfor er ikke denne plaketten bare min, den tilhører også alle dere som har vært med på denne reisa. En av de største styrkene med 4H er at vi lærer at vi kan vokse gjennom både suksesser og utfordringer.
Jeg vil også bruke tiden min på å minnes alle vennene som har både kommet og gått i 4H. De som aldri vil få 4H plaketten, men som gjerne skulle hatt den, som Linnea som gikk bort. For henne var ikke 4H nok, men jeg veit at 4H har redda så mange andre og det er jeg takknemlig for.
Dette viser hvorfor 4H er en så bra organisasjon og at det vi gjør er så viktig og det må vi fortsette med. Å skape gode fellesskap og minner. Det er slik vi finner våre venner, vårt fellesskap. Jeg håper den gjengen jeg har funnet i 4H vil være med meg i mange år framover, kanskje hele livet – hvem vet!
Gratulerer alle plakettmottakere! Mange av oss har delt mange erfaringer – stolt av alt vi har gjort sammen. Plaketten er et bevis på vår innsats, vårt harde arbeid. Det er et symbol på alt vi har lært og alle minnene vi har skapt sammen.
Selv om vi er her i dag for å feire at vi får 4H-plaketten er jeg sikker på at det er mange flere spennende utfordring og muligheter foran oss. Jeg ser fram til å fortsette å utvikle meg, lære mer og være en del av dette fantastiske fellesskapet framover som alumn.
Takk til alle som har støttet meg, takk til 4H for alt jeg har fått oppleve!
Hele seremonien startet med at fylkesstyreleder i 4H Oppland, Pål-Arne Oulie, ønsket velkommen. Han trakk fram at det var mye aktivitet og sosialt samhold i 4H Oppland. Dere har vært med på en revolusjon i å jobbe med plakettløpet og prosjektene, med å gå fra hefter til digitale prosjekter og innføring av et poengbasert 4H-løp.
All ære til alle som i dag har fullført og får 4H-plaketten. Nyt dagen – den er deres.
Fra alumnklubben OPLA 4H hilste leder, Anna Kristine Nisja.
Vi er samla til en tradisjon med å markere 4H-plaketten. 4H er mer enn 4H, det er samarbeid, lederskap og et sterkt felleskap.
Alt dere har lært er verdifullt. Plaketten er en annerkjennelse. Fortsett å lære og sett dere nye mål.
Håper dere blir med videre som alumn.