Ønsker du å bidra med å skape uvurderlige leirminner for våre ungdom? Til sommeren arrangeres det Nordisk leir i Sverige fra 19.-26.juli. For at leiren skal bli så bra som mulig, trenger fylkene ansvarlige, trygge og omtenksomme voksenledere. På Nordisk leir 2025 skal det være en voksenleder per 10. deltaker. Mer informasjon om Nordisk leir 2025 finner du her: Nordic Camp 2025 - 4h.

Hva vil det si å være voksenleder? 

Det å være leder på leir krever de egenskapene som er listet opp over. I tillegg er det viktig at du er et godt forbilde, har et blikk for alle, gjør det enkelt for deltakerne å ta kontakt med deg, og at du deler både gleder og sorger som måtte oppstå under leiren. Det forventes også at voksenlederne er med på den felles reisen til og fra leir. Her vil du som leder måtte passe på at alle er med ved avreise, og du må hjelpe til der det trengs underveis i reisen. 

Det er i tillegg svært ønskelig at man deltar på Voksenlederkurs. I år avholdes Voksenlederkurset helgen 25.-27. april utenfor Oslo. Hvis det er behov for å sende deg på kurset, dekker fylket ditt kursavgift og reise. Mer informasjon om voksenlederkurset finner du her: Voksenlederkurs - 4h.

Er du vår nye voksenleder?

Hvis du ønsker å være voksenleder, tar du kontakt med 4H-kontoret i ditt fylke for mer informasjon. Hvor mange voksenledere fylkene trenger, avhenger av hvor mange medlemmer som drar på leir. Det er derfor viktig at det er gjort en avtale med ditt fylke om at du skal være med som voksenleder før du melder deg på. Som voksenleder i 4H, kreves det at du har plettfri vandel og at du kan fremvise politiattest.

Ledsager på Nordisk leir

For å melde seg på som ledsager krysser du av som "ledsager" i påmeldingen. Det er ønskelig at du tar kontakt med ditt lokale 4H-kontor før du melder deg på slik at vi kan kartlegge behov og tilrettelegginer i god tid før leiren. Se også Tilretteleggingsfondet - 4h for informasjon knyttet til tilrettelegging for deltakelse på leir.